Slimme oplossingen voor de zorg ontworpen in eigen huis

23 oktober 2026

Een houder voor de barcodescanner van een bloeddrukmeter. Een slimme oplossing om een camera boven een couveuse te bevestigen. Het lijken kleine aanpassingen, maar ze maken het werk van zorgverleners makkelijker en dragen bij aan goede patiëntenzorg. Achter deze ontwerpen zit medisch technoloog Lucas Zondervan van het Albert Schweitzer ziekenhuis. Met behulp van 3D-printers bedenkt en maakt hij praktische hulpmiddelen. "Als een oplossing niet bestaat of niet goed aansluit bij de praktijk, ontwerpen we die zelf."

Voor het bedenken van oplossingen werkt Lucas nauw samen met zorgverleners. Zo liep Sander Hoogland van de afdeling Rhena - Neonatologie tegen een praktisch probleem aan. De camera's boven de couveuses waren bevestigd met zuignappen, maar die lieten regelmatig los. Dat moest anders, zodat ouders ook vanuit huis naar hun baby kunnen blijven kijken.

Samen tot een ontwerp dat werkt
Een bestaande oplossing bleek er niet te zijn, dus ontwierp Lucas een alternatief. Eerst digitaal, daarna volgde een eerste versie uit de 3D-printer. Vervolgens begon het testen. "De eerste versie is eigenlijk nooit meteen de beste", zegt Lucas. "De collega's die ermee werken helpen mij met hun ervaringen verder en uiteindelijk komen we samen tot een ontwerp dat echt werkt."

Slimme oplossingen
Op verschillende plekken in het ziekenhuis worden de ontwerpen van Lucas al gebruikt. Zo hangt de barcodescanner bij bloeddrukmeters in een speciaal ontworpen houder. Die ontbrak in eerste instantie. "We bekeken eerst wat de beste plek voor de scanner is. Hij moet makkelijk te pakken zijn en ook niet in de weg hangen. We hebben verschillende varianten gemaakt en deze kwam als beste uit de test. Die heb ik vervolgens voor alle bloeddrukmeters geprint en bevestigd."

Minder verspilling
Ook op de operatiekamers worden de ontwerpen van Lucas binnenkort gebruikt. Medewerkers zochten naar een manier om de oudste spuiten met medicatie als eerste te gebruiken. Zo voorkomen ze dat medicatie onnodig moet worden weggegooid. "Mijn idee is eigenlijk gebaseerd op iets dat ik zag bij AliExpress", vertelt Lucas. "Ken je die houders voor blikjes frisdrank in de koelkast waarbij het volgende blikje naar voren rolt als je de eerste eruit haalt? Dat idee heb ik vertaald naar een veilige toepassing voor de OK. Het prototype is inmiddels getest en werkt. Binnenkort kunnen de collega's het ontwerp in onze OK's in Dordrecht en Zwijndrecht gebruiken."

Kleine aanpassingen, groot verschil
De ontwerpen van Lucas laten zien hoe ideeën uit de dagelijkse zorgpraktijk kunnen uitgroeien tot praktische oplossingen. Door goed te luisteren naar zorgverleners en samen te testen, ontstaan hulpmiddelen die het werk makkelijker maken, verspilling verminderen en bijdragen aan goede en veilige zorg voor patiënten.

U bent nu hier

HomepageNieuws & bijeenkomstenNieuwsberichten2026OktoberSlimme oplossingen voor de zorg ontworpen in eigen huis
Naar boven