Albert Schweitzer ziekenhuis vermindert gasverbruik met twee derde

13 oktober 2026

Het gasverbruik van het Albert Schweitzer ziekenhuis is de afgelopen vijftien jaar met ruim twee derde verminderd. Van ruim 4 miljoen kubieke meter in 2010 naar 1,3 miljoen in 2025. Naar verwachting daalt het verbruik dit jaar voor het eerst tot onder de 1 miljoen kubieke meter. Ook produceert het ziekenhuis minder afval en wordt steeds meer gerecycled. Tijdens de Week van de Duurzaamheid laat het ziekenhuis zien hoe medewerkers het hele jaar door werken aan duurzame zorg.

Ziekenhuizen hebben grote invloed op het milieu. Daarom werkt het Albert Schweitzer ziekenhuis hard aan minder energieverbruik, minder afval en meer hergebruik van materialen. Ook bij het verminderen en recyclen van afval boekt het ziekenhuis vooruitgang. De hoeveelheid afval neemt af en steeds meer materialen worden gerecycled. Verbeteringen zijn altijd mogelijk, dus daarom heeft het ziekenhuis als doel om in 2030 de hoeveelheid restafval met 75% verminderen: van 250.000 kilo naar 62.500 kilo per jaar.

Duurzame Dokters en Green Teams
Medewerkers spelen een belangrijke rol bij het verduurzamen van de zorg. In het ziekenhuis zijn inmiddels 29 Green Teams actief. Samen met de Duurzame Dokters kijken zij kritisch naar het dagelijks gebruik van materialen en medicijnen. Wat kan minder, wat kan opnieuw worden gebruikt en wat kan beter worden gerecycled? “Duurzaamheid zit niet alleen in grote maatregelen, maar juist ook in de keuzes die we iedere dag maken”, zegt Anouk Netten, KNO-arts en Duurzame Dokter. “Wanneer een patiënt een bloedneus had, gebruikten wij zogeheten celstofmatjes. Dat zorgde voor veel afval en het is ook nog eens slecht te recyclen vanwege het plastic daar hierin zit. Nu gebruiken we gewoon een handdoek die daarna wordt gewassen. Handdoeken kunnen we tenslotte heel vaak gebruiken.”

Golf van ziekenhuisafval
Tijdens de Week van de Duurzaamheid krijgt hun inzet extra aandacht. Kunstenares Maria Koijck maakte samen met medewerkers, patiënten en bezoekers een kunstwerk van ziekenhuisafval. Het kunstwerk laat zien hoeveel materiaal een ziekenhuis dagelijks gebruikt en weggooit. Daarnaast is in de centrale hal het Museum voor Zinloos Afval te vinden.  Dinsdag 13 oktober onthulde Nicole Stolk, voorzitter van de Raad van Bestuur, het werk samen met de kunstenares. Het kunstwerk en het museum zijn tot eind deze week te bezichtigen.

U bent nu hier

HomepageNieuws & bijeenkomstenNieuwsberichten2026OktoberAlbert Schweitzer ziekenhuis vermindert gasverbruik met twee derde
Naar boven